HOYNAT ADASI

Nesli tehlike altında olan kuş türlerinin önemli popülasyonlarını barındıran alan. Hoynat  Adası gezileriniz esnasında görebileceğiniz en muhteşem doğal adacıklardan bir tanesi.

Masmavi deniz üstünde adeta yüzen bir evi andıran muhteşem yeşillik içinde özellikle karabatak ismiyle bilinen kuş türünü üzerinde barındırır.

Türk Doğa Derneği tarafından da ülkemizde bulunan “Önemli Kuş Alanı” olarak ilan edilen Hoynat Adası tanıtımlarının yapılmaması ve fazla bir şöhrete sahip olmaması sebebi ile fazla ziyaretçisi bulunmamaktadır. Ancak yapacağınız geziler esnasında sizlerin muhakkak bu harika cennet kuş mekanını görmenizi tavsiye ediyoruz. Perşembe sahil yolu gidiş esnasında adadan ismini alan tünelden geçiş yaparak adacığın bulunduğu yere ulaşabilirsiniz.

Hoynat Adası Nerede?


Hoynat Adası Perşembe(Vona) ilçe sınırları içinde yer alan Ramazan Köyü içindedir. Perşembe Sahil yolunun üstünde yer almaktadır. 

Hoynat Adasına Nasıl Gidilir?

Adaya gitmek için  perşembe sahil yolundan iki farklı güzargah bulunuyor.

Samsun tarafından gelen ler için yol tarifi:

Fatsa ilçesinin çıkış noktasın bulunan ordu merkeze gelen otobanına girmeden perşembe sahil yolunu takip ederek yaklaşık 25 veya 30 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Ordu merkez tarafından gelenler için:

Ordu merkezden perşembe sahil yolunu takip ederek yaklaşık merkezden Hoynat adası arası 10 veya 15 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Ordu geziniz esnasında  muhakkak eski yol(perşembe sahil yolu) kulanın. Eşsiz manzarası,doğallığı, sahil manzarası, ilimize ve ilçemize ait yöresel ürünler ve manzaraya karşı soluklanıp çay içe bileceğiniz yöresel mekanları ile hoşunuza gidecek olan yolculuğunuzda bu yolu size tavsiye ediyoruz.